Bölüm Başkanı'nın Mesajı

 

Sevgili Öğrenciler,

Çevre Mühendisliği, iklim değişikliği, asidifikasyon, ötrofikasyon, ekotoksisite gibi yerel, bölgesel ve küresel ölçekteki çevre sorunlarının önlenmesi ve çözümünde yeni teknolojiler ve yöntemler geliştiren mühendislik dalıdır. Çevre Mühendisliği aynı zamanda kısıtlı kaynakların tüketimi, taşıma kapasitesinin aşılması gibi 21. Yüzyıl sürdürülebilirlik sorunlarının gelecek projeksiyonlarının tahmini ve çözümü için de yeni teknolojiler ve yöntemler geliştirir. Çevre mühendisliği bu teknolojilerin teknik, ekonomik, hukuki, idari, politik,  sosyal ve kültürel yönlerinin belirlenmesi ve politika araçlarıyla yayılmasının sağlanması ve uygulanması aşamalarında da önemli rol oynar. Bu yönleriyle mühendislik ve yönetim araçlarını bünyesinde barındıran hem teknik hem de sosyal yönü güçlü bir mühendislik dalıdır.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 21 yıllık lisansüstü araştırma ve eğitim deneyimiyle lisans öğrencilerine kapılarını açmaktadır. Çevre mühendisleri, farklı alanlarda, oldukça geniş iş imkanına sahiptir. 21. yüzyılda çevre mühendisliği eğitimi önemli değişimler yaşamış ve çalışma alanları genişlemiş, çevre mühendislerinin önemli paydaşı olduğu sürdürülebilir kalkınma bütün sektörler için rekabetin vazgeçilmezi haline dönüşmüştür. Bölümümüz sektörlerin taleplerine cevap veren ve ülkemizin en iyi çevre mühendisliği eğitimi veren bölümü olmayı hedeflemektedir.

  • Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Türkiye’de İngilizce çevre mühendisliği eğitimi veren altı bölümden birisidir. Eğitim dilimizin tamamen İngilizce olması, öğrencilerimizin mesleki alanda kendilerini uluslararası düzeyde geliştirmelerine ve iş bulmalarına olanak sağlayacaktır.

  • Bölüm, öğretim elemanı başına düşen düşük öğrenci oranı ile küçük gruplara eğitim ve uygulama üstünlüğüne sahiptir.

  • Başarılı akademik kadromuz, almış oldukları bilimsel ödüller ve patentlerle her geçen gün bilim dünyasına katkıda bulunmaktadırlar.

  • Bölümümüzün yurtdışı bağlantıları, öğrencilerimize uluslararası işbirliği, eğitim ve staj imkanları sağlamaktadır.

  • Sanayi odaklı bitirme ve Ar-Ge proje fırsatları, zengin laboratuvar altyapısı, bilgisayar tabanlı modellere yönelik uygulamalı eğitim bölüm ayrıcalıklarımızdan bazılarıdır.

  • Ders modüllerimiz klasik çevre mühendisliği eğitimi yerine sürdürülebilirlik odaklı  hazırlanmıştır ve uluslararası benzer programlarla eşdeğer niteliktedir

  • Kimya Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği  Bölümleri yan dal imkanlarıyla öğrencilerin farklı uzmanlık alanlarında bilgi birikimine sahip olarak mezun olmalarını sağlayarak profesyonel yaşamlarında daha yetkin olmalarını hedeflemektedir.

Bölümümüz, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde yer almaktadır. Beytepe Kampüsü, Türkiye’deki en yeşil üniversite kampüslerinden birisidir. Kampüs içinde öğrencilere gerekli bütün akademik ve sosyal olanaklar sağlanmıştır. Kütüphanelerimiz 3.000.000’dan fazla yazılı ve elektronik kaynağa erişim sağlamakta ve 24 saat hizmet vermektedir.
Kampüsümüzde bulunan olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, halı sahaları, basketbol ve voleybol sahaları öğrencilere geniş spor imkanları sunmaktadır. Üniversitemiz Beytepe Kampüsün’de 20.000 m2 alan üzerine kurulmuş, 1600 kişilik Türkiye'nin en büyük senfoni orkestrası konser salonunu sahip ve birçok etkinlik için kullanılmakta olan salonları içeren bir kongre merkezi bulunmaktadır.


Bölümümüzü tercih etmeniz durumunda, sahip olacağınız bilgi, bilim, teknoloji ve becerileri harmanlayarak “yaşanabilir bir gelecek” sunacak sürdürülebilir kalkınma vizyonunun oluşturulmasında önemli rol alabilecek bireyler olacağınıza inanıyor, tüm eğitim sürecinizde başarılar diliyoruz. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız

Sevgilerimle.

Prof. Dr. Ayşenur Uğurlu